Здравствуйте, дорогие коллеги!

Блог «Педагогический экспресс» прекратил свою работу..
Прием материалов прекращен.
Для размещения авторских материалов приглашаем Вас на образовательный ресурс #ЯПедагог https://rcro.su/obrazovatelnyj-resurs-yapedagog-2
Ждем ваши материалы на почтовый ящик: or.japedagog@gmail.com

6 февраля 2018 г.

КОНСПЕКТ УРОКА ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ ПО ТЕМЕ «MY HOUSE. MY ROOM» В 5 КЛАССЕ К УМК «SPOTLIGHT 5»


О.П. Букреева 

ГБОУ ЛНР «Новодарьевская общеобразовательная школа»
г. Ровеньки
olga_bukreeva@rambler.ru



КОНСПЕКТ УРОКА ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ ПО ТЕМЕ «MY HOUSE. MY ROOM» В 5 КЛАССЕ К УМК «SPOTLIGHT 5»


Тема урока: Мой дом. Моя комната.
Цель урока: организовать деятельность учащихся по активизации лексического материала, речевых оборотов и разговорных клише, употреблению предлогов места, совершенствованию навыков аудирования, говорения, чтения и письма.
Задачи:
Образовательные: активизировать лексический материал, речевые обороты и разговорные клише, изученные структуры с предлогами места;
Развивающие: развивать навыки аудирования, чтения, говорения и письма; способствовать развитию коммуникативной компетенции; создать условия для развития памяти, внимания, мышления, познавательных интересов; развивать навыки работы с информацией.
Воспитательные: способствовать осознанию возможностей самореализации средствами иностранного языка; воспитывать уважение к своему дому.
Оборудование: медвежонок «Mood Bear», проектор, карточки для работы в группах, карточки для работы с текстом, проектные работы, карточки со словами, развешанные на стенах.
Тип урока. Урок систематизации и обобщения знаний и умений
Ход урока
1. Организационный этап
1) Приветствие учителя, проверка готовности учащихся к уроку, определение отсутствующих, организация внимания учащихся
Teacher: Good Morning, dear children. I’m glad to see you. Look at our Bear. What had happened to him?
Students: He’s sad.
Teacher: And what about you? Are you sad?
Students: No.
Учитель меняет мимику медвежонка.
Teacher: What can you say about him?
Students: He’s angry.
Teacher: And what about you? Are you angry?
Students: No.
Учитель меняет мимику медвежонка.
Teacher: What can you say about him?
Students: He’s scared.
Teacher: And what about you? Are you scared?
Students: No.
Учитель меняет мимику медвежонка.
Teacher: What can you say about him?
Students: He’s happy.
Teacher: And what about you? Are you happy?
Students: Yes, we are happy.
2) Речевая разминка.
Teacher: Let`s remember the rhyme «This is My House».
Учащиеся читают и повторяют стихотворение.
Rhyme «This is My House».
This is my house,
This is my door,
The windows are clean
And so is the floor.
2. Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся
1) Teacher: You are divided into three groups. Each group has its own task. Try to guess what we’ll speak about?
Учитель даёт задание каждой группе.
Group 1 Make the puzzle.

Group 2 Match the rooms

Group 3 Solve the crossword

Учащиеся выполняют задания и стараются вывести тему урока.
Teacher: So, can you guess the topic of our lesson?
Student: My house. My room.
Teacher: You are right. Today we are going to speak about your house and your room.
2) Учащиеся рассказывают, что они ожидают выучить на уроке и записывают на листочки в виде семян цветов. Учащиеся приклеивают листочки к доске, на которой изображена клумба.
Teacher: Write what do you expect to learn at the lesson?
Students: We expect to play games. We also expect to develop our listening, reading, speaking and writing skills.
Teacher: All right. Let’s work hard and help our flowers to grow.
3. Актуализация знаний. Обобщение и систематизация знаний
Чтение
1) Учащиеся слышат звук электронной почты. На экране появляется электронное письмо.
Teacher: Can you hear? We’ve got a letter. I can’t see. Who writes the letter?
Students: John.
Teacher: What does he write about?
Students: About his house.
2) Открывается письмо.
Teacher: What’s wrong with the letter?
Students: Missing words.
Teacher: Let’s fill in the missing words and read the letter.
Работа с карточками. Учащиеся заполняют пропуски необходимыми словами и читают предложения текста. На экране появляются правильные ответы, для проверки.


3) Ответы на вопросы по тексту. Учащиеся отвечают на вопросы учителя. На экране появляются картинки, для проверки правильности ответа.
Teacher: Is John’s house big or small?
Students: His house is big.
Teacher: Are there two rooms downstairs?
Students: No, there are not. There are three rooms downstairs.
Teacher: How many rooms are there in the house?
Students: There are six rooms in the house.
Teacher: What rooms are downstairs?
Students: Downstairs there is a living room, a kitchen and a bathroom.
Teacher: What rooms are upstairs?
Students: Upstairs there are two bedrooms and a bathroom.
Teacher: Has John got a garden outside his house?
Students: Yes, he has.
4. Физкультминутка. Динамическая пауза
Teacher: Let’s have a little rest.
Игра «Catch the fly».
Catch the fly on your desk.
Catch the fly under the chair.
Catch the fly on the wall.
Catch the fly on your nose.
Catch the fly on your friend.
Catch the fly in front of you.
Catch the fly on the blackboard.
Catch the fly under your desk.
Catch the fly behind your head.
5. Применение знаний и умений в новой ситуации
Говорение
1) Монологическая и диалогическая речь. Презентация проектных работ. Учащиеся работают в группах. Рассказывают о своих проектных работах. Остальные учащиеся задают им вопросы.
Teacher: At home you prepared your projects about your favourite house. Show your projects, please.
Group 1 «Rocket House»
This is our Rocket House. It is big. There are two bedrooms, the living room and a bathroom in our house. This is the room for boys and this is the room for girls. Our house is very nice. We like our house.
Group 2 «Castle»
This is our house. It is a big castle. Downstairs, there is a living room, a bathroom and a kitchen. Upstairs, there are bedrooms. There is a garden near our castle. We like our house.
Group 3 «Tree House»
Our house is not big. It is a tree house. There are four rooms in the house. There is a kitchen, a bathroom and two bedrooms. We like our house.
Students: Is your house big or small?
Students: How many rooms are there in your house?
Students: What is your favourite room?
Students: Do you like your house?
Аудирование
2) Аудирование с выборочным пониманием информации с опорой на иллюстрации.
Teacher: Your houses are very nice. And there are nice rooms in your houses. Have you got a room?
Students: Yes, I have. I have got a room.
Teacher: Ann wants to tell us about her room. Now listen and watch at the screen. But first of all tell me six words you think you can see in Ann’s room.
Учащиеся называют шесть слов, учитель записывает слова на доске.
Students: A sofa. A bed. An armchair. A TV. A wardrobe. A desk.
Teacher: So let’s listen and check.
Учащиеся слушают аудиозапись и смотрят на иллюстрации комнаты на экране.

Teacher: Now look and our six words and tell. Is there a sofa (a bed, an armchair, a TV, a wardrobe, a desk) in Ann’s room?
Teacher: Is Ann’s room nice?
Students: Yes, it is.
Teacher: Do you like Ann’s room?
Students: Yes, I do.
Teacher: Oh, look at the screen. What’s wrong with Ann’s room?
Students: There is no furniture in her room.
Teacher: Let’s help Ann to put the furniture into the places.
Учащиеся расставляют предметы мебели на свои места.
Students: The bed is in front of the wardrobe.
Students: The desk is under the window.
Students: There is a poster behind the bed.
Students: There is a computer on the desk.
Students: There is a lamp on the desk.
Students: The bookcase is next to the desk.
Students: The CD player is under the poster.
Teacher: Look at the screen and check your answers.
6. Контроль усвоения, обсуждение допущенных ошибок и их коррекция
Письмо
1) Письменная речь. Составление письменного рассказа о комнате.
Teacher: Now look at our walls.
Учитель обращает внимание учащихся на слова, расклеенные по стенам класса, и просит составить из этих слов предложения. Учащиеся составляют предложения и приклеивают их к доске.
I have got a nice room.
My bed is next to the wall.
The desk is behind the bed.
There is a chair at my desk.
The wardrobe is in front of the desk.
I like my bedroom.
2) Учащиеся записывают предложения в тетради.
3) Teacher: Now look at these sentences. What can you add?
Students: There is a desk, a chair, a bed and a wardrobe in my room.
Students: There is a lamp on the desk.
7. Информация о домашнем задании, инструктаж по его выполнению
Teacher: At home you have to write about your room, using the classwork. Take your daybooks and write down your homework: to write a story about your room.
8. Рефлексия (подведение итогов занятия)
1) Лидеры групп оценивают работу членов своей группы.
2) Учащиеся поют песню «This is My House»
This is my house,
My big, big house,
This is my house,
This is my house.
This is the living-room,
The sofa and the chairs,
The table and the lamp,
Here I watch TV.
This is my kitchen,
The fork and the knife,
The plates and the glasses,
Here I have breakfast.
This is my house,
My big, big house,
This is my house,
This is my house.
This is the bedroom,
The bed and the picture,
The chair and the desk,
Here I sleep and dream.
This is my bathroom,
The bath and the towel,
The mirror and the tub,
Here I wash my hands.
This is my house,
My big, big house,
This is my house,
This is my house.
This is the playroom,
The table and the chairs,
The ball and the doll,
Here I have my toys.
This is the garden,
The sun and the sky,
The flowers and the bicycle,
Here I run and play.
This is my house,
My big, big house,
This is my house,
This is my house.
3) Teacher: Now let’s look at our seeds. You’ve got flowers on your desks. Let’s write what you have learned at the lesson.
Учащиеся берут цветы, вырезанные из бумаги, и пишут на них, что они выучили на уроке. Приклеивают к доске и озвучивают, что они написали.
Teacher: We helped our flowers to grow. We worked hard today and got good marks. Now we’ve got a beautiful garden near our house. А, чтобы в доме всегда было светло и уютно, нужно чаще улыбаться. Look at our bear. What can you say about him?
Students: He is happy.
Teacher: Are you happy?
Students: Yes, we are happy.
Teacher: The lesson is over. Good bye. You may go.
Литература
  1. Учебному пособие «Английский в фокусе» для пятого класса /Английский язык: учеб. для общеобразоват. учреждений. / [Ю.Е. Ваулина, Дж. Дули, О.Е. Подоляко, В. Эванс] - М.: Express Publishing: Просвещение, 2016.
  2. Английский язык. Аудиокурсы MP3 // Образование [Электронный ресурс] / Издательство «Просвещение». – М.: http://www.school-russia.prosv.ru/, 2005-2016 – Режим доступа: http://www.school-russia.prosv.ru/umk/spotlight/info.aspx?ob_no=16495

Комментариев нет :

Отправить комментарий